I forbindelse med lavere snømengder enn vanlig i Holmenkollen i år må de to 20-kilometersrennene som var planlagt lørdag 15. mars gjennomføres i kortere løype enn vanlig. Det betyr at den tradisjonelle turen opp til Frognerseteren utgår, og som en konsekvens blir det ikke mulig å gjennomføre Markafesten på vanlig vis.
Vi ønsker likevel å invitere de unge sportsinteresserte med på folkefesten i Kollen, og åpner derfor Kapellskogen for dette publikummet. Kapellskogen er et lett kupert skogsområde i direkte tilknytning til arenaen, omsluttet av løypene. Publikum oppfordres til å ta med seg den gode Markastemningen og skape fest og moro i Kapellskogen. Billettprisen er satt til en symbolsk sum på 100 kr.

En trygg og gøy folkefest i Kapellskogen
«Markafesten 2025» arrangeres i Kapellskogen, hvor publikum selv sørger for musikk og stemning, akkurat som i Marka. Samtidig legges det stor vekt på sikkerhet, og arrangementet vil være godt bemannet med vektere, politi, Røde Kors og frivillige for å sikre en trygg opplevelse for alle. Alkohol og andre rusmidler er ikke tillatt, og det vil bli gjennomført sekkekontroll og «termoskontroll» ved inngangen.
«Vi håper at mange ungdommer vil benytte seg av denne unike muligheten til å ta Markafesten nærmere arenaen. Ta med høyttaleren og spillelisten du hadde laget til Marka. Jeg ser frem til å høre masse musikk og Kollenbrøl i Kapellskogen i år. Kanskje vi starter en ny tradisjon her?» sier Stefan Marx, daglig leder i Holmenkollen Skifestival.
Billetten gir også tilgang til festivalgaten, hvor det tilbys en rekke aktiviteter, underholdning og et variert mattilbud. På dagtid vil publikumsteltet være åpent med servering, mens det fra kl. 17 kreves en egen afterski-billett for adgang, som kun er tilgjengelig for personer over 18 år.